| Terrain | Road |
|---|
| Arch support | Neutral |
|---|
| Forefoot height | 35mm |
|---|
| Heel height | 39mm |
|---|
| Collection | Hoka Bondi |
|---|
| Weight | 311g |
|---|
| Drop | 4mm |
|---|
| Pronation | Neutral Pronation | Supination | Underpronation |
|---|
| Arch type | High arch |
|---|
| Use | Jogging | Walking | All-day wear |
|---|
| Material | Mesh |
|---|
| Features | Orthotic friendly | Hoka | Cushioned | Removable insole | Rocker |
|---|
| Strike Pattern | Forefoot/Midfoot strike |
|---|
| Distance | Long distance |
|---|
| Season | Winter |
|---|
| Release date | Jul 15, 2022 |
|---|
| Brand | Hoka |
|---|
| Type | Maximalist |
|---|
| Widths available | Normal, Wide, X-Wide |
|---|
| Toebox | Narrow |
|---|
| Pace | Daily running |
|---|
| SKUs | BBLC, BNCS, BWHT, CRSCL, HMLR, OSAAU, RHD, SHMS, VSW, WWH |
|---|
| My Category 1 | Long run |
|---|
| My Category 2 | Easy Run |
|---|
| My Category 1 | Long run |
|---|
| My Category 2 | Easy Run |
|---|