| Terrain | Road |
|---|
| Arch support | Neutral |
|---|
| Forefoot height | Men 33.5mm |
|---|
| Heel height | Men 41.5mm |
|---|
| Collection | Asics Gel, Asics Gel Nimbus |
|---|
| Weight | Men 299g | Women 227g |
|---|
| Drop | Men 8mm |
|---|
| Pronation | Neutral Pronation | Supination | Underpronation |
|---|
| Arch type | High arch |
|---|
| Use | All-day wear, Walking | Jogging | Treadmill |
|---|
| Material | Synthetic upper, Reflective |
|---|
| Features | Breathable | Orthotic friendly | Cushioned | Comfortable | Removable insole | Sustainable |
|---|
| Strike Pattern | Heel strike |
|---|
| Distance | Long distance | Marathon |
|---|
| Technology | AHARPLUS, FF Blast |
|---|
| Season | Warm |
|---|
| Release date | Feb 03, 2023 |
|---|
| Brand | ASICS |
|---|
| Type | Maximalist |
|---|
| Widths available | Normal, Wide, X-Wide | Narrow, Normal, Wide |
|---|
| Toebox | Medium |
|---|
| Flexibility | Moderate |
|---|
| Cushioning | Plush |
|---|
| Pace | Daily running |
|---|
| SKUs | 1011B547002, 1011B547004, 1011B547400, 1011B547404, 1011B769200, 1012B356001, 1012B356702, 1012B437004, 1012B581200, 1012B586400 |
|---|
| My Category 1 | Easy Run |
|---|
| My Category 2 | Long run |
|---|
| My Category 1 | Easy run |
|---|