| Terrain | Road |
|---|
| Arch support | Neutral |
|---|
| Forefoot height | 34mm |
|---|
| Heel height | 42mm |
|---|
| Collection | Asics Gel, Asics Gel Nimbus |
|---|
| Weight | Men 304g | Women 262g |
|---|
| Drop | 8mm |
|---|
| Pronation | Neutral Pronation | Supination | Underpronation |
|---|
| Arch type | High arch |
|---|
| Use | Jogging | Treadmill | Walking | All-day wear |
|---|
| Material | Knit | Reflective |
|---|
| Features | Orthotic friendly | Sockless wear | ASICS | Cushioned | Removable insole | Rocker |
|---|
| Strike Pattern | Heel strike | Forefoot/Midfoot strike |
|---|
| Distance | Long distance |
|---|
| Technology | Ortholite |
|---|
| Season | Summer |
|---|
| Brand | ASICS |
|---|
| Type | Breathable | Comfortable | Maximalist |
|---|
| Widths available | Normal, Wide, X-Wide | Normal, Wide |
|---|
| Toebox | Medium |
|---|
| Pace | Daily running |
|---|
| SKUs | 1011B794002, 1011B794400, 1011B849250, 1012B601001, 1012B601100, 1012B601101, 1012B601300, 1012B601400, 1012B649300, 1012B653250 |
|---|
| My Category 1 | Easy Run |
|---|
| My Category 2 | Long run |
|---|
| My Category 1 | Easy Run |
|---|
| My Category 2 | Long run |
|---|