| Terrain | Road |
|---|
| Arch support | Neutral |
|---|
| Forefoot height | 29mm |
|---|
| Heel height | 34mm |
|---|
| Collection | Asics Noosa |
|---|
| Weight | Men 221g | Women 192g |
|---|
| Drop | 5mm |
|---|
| Pronation | Neutral Pronation | Supination | Underpronation |
|---|
| Arch type | High arch |
|---|
| Use | Triathlon | Treadmill |
|---|
| Material | Mesh |
|---|
| Features | Orthotic friendly | Sockless wear | ASICS | Cushioned | Removable insole | Sustainable | Rocker |
|---|
| Strike Pattern | Forefoot/Midfoot strike |
|---|
| Distance | Long distance | Marathon | 5K and 10K |
|---|
| Season | Summer |
|---|
| Brand | ASICS |
|---|
| Type | Breathable | Comfortable | Lightweight |
|---|
| Widths available | Normal |
|---|
| Toebox | Medium |
|---|
| Pace | Competition, Speed training | Competition | Speed training |
|---|
| Race distance | Marathon | 5K and 10K | Half marathon |
|---|
| SKUs | 1011B609301, 1011B609400, 1011B609401, 1011B609403, 1011B609600, 1011B609601, 1012B429401, 1012B429402, 1012B429700, 1012B429800 |
|---|
| My Category 1 | Long run |
|---|
| My Category 2 | Easy Run |
|---|
| My Category 1 | Long run |
|---|
| My Category 2 | Easy Run |
|---|
| My Category 1 | Easy run |
|---|