| Terrain | Road |
|---|
| Arch support | Neutral |
|---|
| Forefoot height | 29mm |
|---|
| Heel height | 39mm |
|---|
| Weight | Men 286g | Women 244g |
|---|
| Drop | 10mm |
|---|
| Pronation | Neutral Pronation | Supination | Underpronation |
|---|
| Arch type | High arch |
|---|
| Use | Jogging | Treadmill | Walking | All-day wear |
|---|
| Material | Mesh | Reflective |
|---|
| Features | Orthotic friendly | Nike | Cushioned | Removable insole |
|---|
| Strike Pattern | Forefoot/Midfoot strike |
|---|
| Distance | Long distance |
|---|
| Season | Summer |
|---|
| Brand | Nike |
|---|
| Type | Breathable | Comfortable |
|---|
| Widths available | Normal, Wide, X-Wide |
|---|
| Toebox | Medium |
|---|
| Pace | Daily running |
|---|
| SKUs | FB1309001, FB1309003, FB1309006, FB1309100, FB1309103, FB1309400, FB8502001, FB8502005, FB8502010, FB8502402 |
|---|
| My Category 1 | Speed Training |
|---|
| My Category 2 | Easy Run |
|---|
| My Category 1 | Speed Training |
|---|
| My Category 2 | Easy Run |
|---|