| Terrain | Road |
|---|
| Arch support | Neutral |
|---|
| Forefoot height | Men 20mm |
|---|
| Heel height | Men 28mm |
|---|
| Collection | Adidas Adizero |
|---|
| Weight | Men 198g |
|---|
| Drop | Men 8mm |
|---|
| Pronation | Neutral Pronation | Supination | Underpronation |
|---|
| Arch type | High arch |
|---|
| Use | Race | Treadmill |
|---|
| Material | Jacquard Mesh, Mesh upper |
|---|
| Features | Breathable | Orthotic friendly | Cushioned | Comfortable | Removable insole |
|---|
| Strike Pattern | Forefoot/Midfoot strike |
|---|
| Technology | Lightstrike Pro, Lightstrike |
|---|
| Season | Warm |
|---|
| Release date | Jun 2023 |
|---|
| Brand | Adidas |
|---|
| Type | Lightweight |
|---|
| Widths available | Normal |
|---|
| Toebox | Wide |
|---|
| Flexibility | Flexible |
|---|
| Cushioning | Plush |
|---|
| Pace | Speed training, Competition |
|---|
| SKUs | H03615, HP9721, HP9722, ID6902 |
|---|
| My Category 1 | Race |
|---|
| My Category 2 | Speed Training |
|---|