| Terrain | Road |
|---|
| Arch support | Neutral |
|---|
| Forefoot height | 33mm |
|---|
| Heel height | 39.5mm |
|---|
| Collection | Adidas Adizero, Adidas Continental, Adidas Lightstrike |
|---|
| Weight | 223g |
|---|
| Drop | 6.5mm |
|---|
| Pronation | Neutral Pronation | Supination | Underpronation |
|---|
| Arch type | High arch |
|---|
| Use | Treadmill |
|---|
| Material | Mesh |
|---|
| Features | Orthotic friendly | Adidas | Cushioned | Carbon plate | Removable insole | Rocker |
|---|
| Strike Pattern | Heel strike | Forefoot/Midfoot strike |
|---|
| Distance | Long distance | Marathon | 5K and 10K |
|---|
| Season | Summer |
|---|
| Release date | Jun 2022 |
|---|
| Brand | Adidas |
|---|
| Type | Breathable | Comfortable | Maximalist | Lightweight |
|---|
| Widths available | Normal |
|---|
| Toebox | Medium |
|---|
| Pace | Competition | Competition |
|---|
| Race distance | Marathon | 5K and 10K | Half marathon |
|---|
| SKUs | GW4249, GX6251, GX9777, ID8473, IG3132, IG6430, IG6439, IG6441, IG6442, IG6443 |
|---|
| My Category 1 | Race |
|---|
| My Category 2 | Speed Training |
|---|
| My Category 1 | Race |
|---|
| My Category 2 | Speed Training |
|---|