| Update | Mizuno Wave Rider 27 |
|---|
| Terrain | Road |
|---|
| Arch support | Neutral |
|---|
| Forefoot height | Men 26.5mm |
|---|
| Heel height | Men 38.5mm |
|---|
| Collection | Mizuno Wave, Mizuno Wave Rider |
|---|
| Weight | Men 283g |
|---|
| Drop | 12mm |
|---|
| Pronation | Neutral Pronation | Supination | Underpronation |
|---|
| Arch type | High arch |
|---|
| Use | All-day wear | Jogging | Treadmill |
|---|
| Material | Mesh upper |
|---|
| Features | Breathable | Orthotic friendly | Cushioned | Comfortable | Removable insole | Sustainable | For beginners |
|---|
| Strike Pattern | Heel strike |
|---|
| Season | Warm |
|---|
| Release date | Oct 2022 |
|---|
| Brand | Mizuno |
|---|
| Type | Maximalist |
|---|
| Widths available | Normal, Wide | Narrow, Normal, Wide |
|---|
| Toebox | Medium |
|---|
| Flexibility | Flexible |
|---|
| Cushioning | Balanced |
|---|
| Pace | Daily running |
|---|
| SKUs | 4113759ZMG, 4113775N00, 4113779ZQS, J1GC220305, J1GC220351, J1GC226301, J1GD220327, J1GD220371, J1GD220375, J1GD226321 |
|---|
| My Category 1 | Easy Run |
|---|