| Terrain | Trail |
|---|
| Arch support | Neutral |
|---|
| Heel height | 29 mm |
|---|
| Forefoot height | 23 mm |
|---|
| Weight | Men 10.3 oz / 292g | Women 8.3 oz / 234g |
|---|
| Drop | 6 mm |
|---|
| Pronation | Neutral Pronation | Supination | Underpronation |
|---|
| Arch type | High arch |
|---|
| Use | Hiking |
|---|
| Material | Mesh |
|---|
| Features | Orthotic friendly | Removable insole | Rocker |
|---|
| Strike Pattern | Forefoot/Midfoot strike |
|---|
| Season | Summer |
|---|
| Brand | New Balance |
|---|
| Type | Breathable |
|---|
| Widths available | Narrow, Normal, Wide, X-Wide |
|---|
| Toebox | Medium |
|---|
| SKUs | MTNTRMB5, MTNTRMG5, MTNTRRG5, MTNTRRL5, MTNTRTM5, WTNTRKP5, WTNTRMG5, WTNTRMP5, WTNTRRB5, WTNTRRP5 |
|---|
| My Category 1 | Easy Run |
|---|