| Terrain | Road |
|---|
| Arch support | Neutral |
|---|
| Forefoot height | 36mm |
|---|
| Heel height | 40mm |
|---|
| Collection | New Balance Fuelcell, New Balance Fuelcell Supercomp |
|---|
| Weight | Men 230g | Women 204g |
|---|
| Drop | 4mm |
|---|
| Pronation | Neutral Pronation | Supination | Underpronation |
|---|
| Arch type | High arch |
|---|
| Use | Treadmill |
|---|
| Material | Mesh |
|---|
| Features | Orthotic friendly | Sockless wear | New Balance | Cushioned | Carbon plate | Removable insole | Rocker |
|---|
| Strike Pattern | Heel strike | Forefoot/Midfoot strike |
|---|
| Distance | Long distance | Marathon |
|---|
| Season | Summer |
|---|
| Brand | New Balance |
|---|
| Type | Breathable | Comfortable | Maximalist | Lightweight |
|---|
| Widths available | Normal, Wide |
|---|
| Toebox | Medium |
|---|
| Pace | Speed training, Competition | Competition | Speed training |
|---|
| Race distance | Marathon | Half marathon |
|---|
| SKUs | MRCELLA4, MRCELLN4, WRCELCT4 |
|---|
| My Category 1 | Race |
|---|
| My Category 2 | Long run |
|---|
| My Category 1 | Race |
|---|
| My Category 2 | Long run |
|---|